Thumb

'' Uzun süre diyet yapmama rağmen kilo veremiyorum ''

 Kilo vermek için elinizden geleni yapıyor ama hala kilo veremiyorsanız, haydi sizinle yapılan yanlışlardan bahsedelim.

                                                   

1)    Yaşam şeklinizi kalıcı olarak değiştirmekte kararlı mısınız?

Mental olarak kendinizi buna hazırladınız mı? Kilo vermede başarılı olmanın tek yolu, bunu, hayat tarzınızda yapacağınız bir değişiklik olarak görmektir. Bu farkındalık ile yolculuğa devam ederseniz, kilo vermek ve verdikten sonra bunu korumada büyük başarı sağlamış olursunuz. Unutmayın ki beyin gücü; istikrar, irade ve sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir ve sizi başarıya taşıyacak etkenlerden biridir. Kısa dönem boyunca aç kalmayı diyet olarak algılayanların elde edeceği tek şey, kısa zamanda diyeti bırakmak olacaktır. İyibirben ekibi olarak bu konudaki yapılan yanlışları danışanlarımızın uygulamaması adına onlara kişiye özel beslenme programları hazırlıyoruz.                                                           

2)    Öğünlerinizi atlıyor musunuz?

Diyete başladınız, yoğunluktan dolayı, o gün tüketmeniz gereken ana veya ara öğünlerden birisini veya birkaçını atladınız. Belki o öğünü/öğünleri yememiş olmanın, kilo verme çabalarınıza katkıda bulunacağını düşünebilirsiniz. Bu durumda sadece kendinizi kandırmış olursunuz. Öğün atladığımızda, kan şekeri seviyesi düşer. Bu da, tatlı besinlere olan ihtiyacı arttırır, sizin acıkmanıza neden olur. Ayrıca az ve sık yemek yemek metabolizmanızın da sürekli çalışmasını sağlayacaktır. Böylece vücudunuz tükettiğiniz bütün besinleri harcama çabasına girecektir. Diyetisyenlerimiz bu gibi durumlarda tüketilebilecek en sağlıklı tatlı atıştırmalıkları size sunuyor olacaklar. Bu atıştırmalıkların vücudunuzda verimli bir etki oluşturabilmesi adına, sizden aldığımız değerler doğrultusunda bu besinler belirlenir.

                

3)    Gün içinde kaçamak yaptığınız oluyor mu?

Çayın yanında yediğiniz o 2 tane bisküviyi, ya da doğum gününde elinize tutuşturulan pastayı, ağzınıza attığınız bir avuç fıstığı, ya da yediğiniz grissinileri saymayı unutuyorsunuzdur belki, yada farkında olmadan atıştırıyorsunuzdur. Ama bunlar biriktikçe, kilo verememenizin sebebi olup çıkıverirler. Eğer kilo verememekten şikayet ediyorsanız, bir beslenme günlüğü tutun ve yiyip içtiğiniz her şeyi yazın. Haftanın sonunda, eğer dürüstçe her yiyip içtiğinizi yazdıysanız, niye kilo veremediğinizi göreceksiniz. Bu kaçamaklar genelde alışkanlık haline gelmiş olduğundan vazgeçmek kişiyi zorlayabilir. Ancak diyetisyenimiz/ yeme bozukluğu ile ilgilenen psikoloğumuz ile bu durumu paylaşıp, bu tür alışkanlıklardan kalıcı olarak kurtulmanın yollarını yapılan online seanslardan öğrenebilirsiniz.

                       

4)    Yasaklar yiyecekleri daha çekici kılar değil mi?

Diyet denilince çok sevdiğimiz çikolata, tatlı, hamur işi vb. gibi bazı besinleri kesinlikle yememek gelir. Amacınız yaşam şeklinizi değiştirmek olduğu için bu besinleri hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine tüketim sıklığını ve miktarını azaltmak yeterli olacaktır. Yapmanız gereken  şey ; sevdiğiniz besinlerden ufak bir porsiyonu arada bir yemek. Haftada 1-2 kez kendinize sevdiğiniz bir besinden bir porsiyon yeme hakkı tanıyın. Elbette ki bir uzman eşliğinde yapıldığında daha doğru besinler tüketerek daha doğru sonuçlar elde ediyor olursunuz. İyibirben diyetisyenleri, kişiyi istediği besinleri yemekten mahrum bırakmayan, katı kuralların aksine, yiyerek de kilo verebilmenin mümkün olacağını ispatlamış uzmanlardır.